Plánovanie prepustenia

Plánovanie prepustenia

Keď sa čas prepustenia vášho dieťatka z nemocnice blíži, mali by ste s ním ešte v nemocnici tráviť čo najviac času, aby ste si zvykli na starostlivosť oň a doma ju dobre zvládali. Na novorodeneckej JIS sa o vaše dieťatko staral celý tím. Teraz budete musieť robiť mnohé z toho, čo robili oni, vy a váš partner. Takáto predstava môže vo vás vyvolávať obavy, ale tu sú kroky, ktoré môžete urobiť a vďaka ktorým bude prechod z nemocnice domov ľahší.

Požiadajte sestru z JIS, aby vám pomohla pripraviť zoznam vecí, ktoré budete musieť robiť, a zručností, ktoré budete musieť zvládnuť, keď si dieťatko priveziete domov. Odškrtnite si veci, ktoré už viete, a požiadajte o pomoc so všetkým ostatným.

  • Bábätko kŕmte aspoň tri alebo štyri razy za deň a pozorujte, ako papká a či si odgrgne.
  • Nacvičte si podávanie liekov, ktoré môže potrebovať (napríklad vitamíny).
  • Sledujte, ako dýcha, a všimnite si jeho normálnu farbu pokožky.
  • Zaznamenávajte si počet stolíc a mokrých plienok dieťaťa za deň (dieťatko na materskom mlieku sa môže vyprázdňovať do každej plienky, ale nemusí mať stolicu aj niekoľko dní, keďže materské mlieko je veľmi ľahko stráviteľné, dieťa na umelom mlieku by sa malo vyprázdňovať ideálne raz za 24 h; to, či má dieťa dostatok tekutín a nie je dehydrované nám napovie počet mokrých plienok, ktorých by malo byť 5 až 8 počas 24 h).
  • Nacvičte si výmenu plienok, kúpanie a obliekanie dieťaťa.

Okrem toho...

  • Opýtajte sa, koľko stimulácie je pre vaše dieťa najlepšie a aké príznaky by ste mali sledovať, keď je dieťa nadmerne stimulované, unavené alebo hladné.
  • Informujte sa u lekára vášho dieťaťa o potrebe ďalších kontrol a o odporúčaní na inštitúcie v mieste bydliska, ktoré by mohli byť užitočné (predčasne narodené deti zotrvávajú prvé týždne a mesiace po prepustení v ambulanciách špecialistov kvôli sledovaniu a kontrolám ich stavu, ako napr. kardiológ, pneumológ, imunológ, neurológ, očný lekár, fyzioterapeut, riziková ambulancia a pod).
  • Získajte informácie o ďalších zdrojoch pomoci vo vašom okolí vrátane odborníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti.
  • Urobte si zoznam potrebných zásob vrátane detskej postieľky, oblečenia, plienok a detských prikrývok. Ak sa chystáte na kŕmenie z fľašky, budete potrebovať detskú výživu, fľaše a cumlíky. Informujte sa u sestry dieťatka na rôzne druhy detskej výživy. Opýtajte sa aj na iné veci, ktoré by ste mohli potrebovať kúpiť vopred.
  • Opýtajte sa na vitamíny a prípadne aj iné lieky, ktoré bude možno musieť vaše dieťatko užívať. Ak dieťatko potrebuje nejaké lieky, napíšte si ich názvy, ako aj to, na liečbu akého ochorenia sa každý z nich používa. Nechajte si vysvetliť, ako a kedy lieky dieťatku podávať (vrátane informácií o kombinovaní liekov) a ako a kde ich uskladňovať. Skontrolujte, či sú s užívaním liekov spojené nejaké vedľajšie účinky, o ktorých by ste mali vedieť, a opýtajte sa, komu by ste mali zatelefonovať v prípade, ak budete mať nejaké otázky týkajúce sa liekov.
  • V prípade, keď je dieťatko prepustené z nemocnice s monitorovacím zariadením pre apnoe, s kyslíkovým prístrojom alebo s inou špeciálnou podporou, musíte sa naučiť, ako používať toto zariadenie.
  • Ak ešte nemáte dohodnutého lekára, ktorý sa bude starať o zdravie vášho dieťaťa po prepustení z nemocnice, požiadajte lekára alebo sestru v nemocnici, aby vám niekoho odporučili. Potom tomuto lekárovi zatelefonujte a dohodnite si prvú návštevu, pokiaľ možno v priebehu prvých dní po návrate domov.