Vzhľad vášho dieťatka

Vzhľad vášho dieťatka

Neľakajte sa pohľadu na vaše dieťatko. Jeho telíčko môže byť zahalené do špeciálneho termoregulačného obalu, ktorý mu pomáha udržať si telesnú teplotu. Nemajte strach zo zavedených infúzií a hadičiek, ktoré sú napojené na pípajúce a blikajúce prístroje – to všetko je nutnosť, ktorá pomáha vášmu dieťatku zvládať jeho skorý príchod na tento svet. Predčasniatka bývajú veľmi krehké. Keďže ešte nemajú úplne vyvinutú pokožku, môže im byť cez kožu vidno cievy. To dodáva predčasne narodeným bábätkám oranžovofialovú farbu. Ich pokožka môže byť na dotyk „lepkavá“ a ľahko sa môže otlačiť alebo narušiť. Väčšina veľmi predčasne narodených bábätiek má aj veľmi jemné chĺpky, tzv. „lanugo“, ktoré môžu pokrývať väčšinu tela. Zmiznú, keď bude dieťatko rásť.

V porovnaní s veľkosťou tela môže hlavička vášho malinkého bábätka vyzerať nezvyčajne veľká a jeho ruky a nohy zasa pomerne dlhé. Veľmi predčasne narodené deti majú veľmi málo tuku, ktorý pokrýva ich kosti. Keď bude vaše dieťatko rásť a bude mu pribúdať tuk, jeho hlavička, ruky a nohy by mali začať vyzerať „normálnejšie“ vzhľadom na veľkosť tela.

Nie je neobvyklé, že extrémne predčasne narodené dieťa má v čase narodenia očné viečka trvale zatvorené. Časom sa mu otvoria. Aj ušnice sa môžu ešte stále len vyvíjať. Môžu byť tesne pri hlave a môžu mať len veľmi málo tkaniva nazývaného chrupavka, ktoré im dodáva konečnú podobu. Keď sa bábätku uško zohne, môže nejaký čas zostať v takej polohe. Nemusíte sa obávať. V ušiach sa časom vyvinie chrupavka, ktorá ich po zohnutí vráti späť na miesto.

Veľmi predčasne narodení chlapci majú menší penis a semenníky im ešte nezostúpili do mieška. Nedonoseným dievčatám vyčnieva klitoris, pretože pysky ohanbia (koža okolo klitorisu a pošvy) nie sú plne vyvinuté.

Je bežné, že predčasne narodené deti sa veľmi málo pohybujú. Keď sa aj pohybujú, ich pohyby sú trhavé. Je to tak preto, lebo ešte nemajú plne vyvinuté reflexy a len málo ovládajú svoje svaly. Keďže tieto deti môžu mať aj slabé svaly, budete ich musieť pozorne sledovať, aby ste spozorovali známky toho, ako zosilnievajú a lepšie ovládajú svoje telo. Napríklad môžete vidieť, ako vaše dieťatko pohybuje alebo zohýba ruku alebo nohu. Keď dáte dieťatku k ústam jeho prst alebo ruku alebo keď mu dáte do úst cumlík, môžete pozorovať aj sací reflex. Keď bude vaše dieťatko spať, jesť a priberať, tvar jeho tela a pokožka budú stále viac také, aké sú u väčších bábätiek. Vaše dieťa sa bude aj čoraz viac pohybovať ako plne donosené dieťa.