V nemocnici

V nemocnici

Prvý dojem

Pred vstupom na novorodenecké oddelenie si vždy dôkladne umyte a vydezinfikujte ruky. Keď prídete na novorodenecké oddelenie po prvý raz, pohľad na všetky tie prístroje a hadičky v blízkosti dieťaťa a "drôty" na jeho pokožke vás môže vystrašiť. Neostýchajte sa a pokojne sestru požiadajte, aby vám vysvetlila ich účel.

V miestosti s inkubátormi býva zámerne tlmené svetlo, prípadne inkubátory zvyknú byť prekryté akousi "plachtou" pre vytvorenie prítmia - to všetko pre to, aby boli citlivé očká bábätiek chránené.

Predčasne narodené deti môžu vyzerať krehkejšie ako iné bábätká, lebo sú veľmi malé. Možno sa budete obávať hneď sa dotýkať svojho dieťatka, ale mali by ste sa ho začať dotýkať čo najskôr. Váš dotyk pomáha vášmu dieťaťu naviazať sa na vás a spojiť sa s vami a to je veľmi dôležité. Dieťatko veľmi dobre pozná váš hlas. Myslite na to, že jeho príchod na svet bol veľmi stresujúci a vaša prítomnosť ho dokáže upokojiť, dodáva mu pocit bezpečia.


Klokankovanie

Mnohé novorodenecké špecializované pracoviská rodičov povzbudzujú, aby praktizovali tzv. klokankovanie, čo je spôsob držania dieťaťa, ktorý poskytuje kontakt pokožky s pokožkou. Klokankovanie môže byť pre vývoj dieťaťa užitočné, pretože bábätko jemne upokojuje a stimuluje. Mnohí rodičia zistili, že klokankovanie im pomáha cítiť sa k dieťatku bližšie. Sestry vám ukážu, ako sa dieťatko pri klokankovaní správne drží. Kontakt koža na kožu je taktiež významným aj pre mamičku, keďže stimuluje tvorbu materského mlieka. Je to totiž jediný moment spojenia tela matky a dieťatka, na rozdiel u donosených detí, ktorých mamy majú možnosť dieťa prikladať podľa ich potrieb.


Prognóza

Prvé dni v nemocnici sú veľký nápor na vašu psychiku, ale aj zdravotný stav, keďže ste po pôrode. Je preto potrebné, aby ste mysleli aj na seba, keďže dieťatko vás potrebuje. Myslite na to, aby ste čo najskôr boli v poriadku a postupne sa zapájali do starostlivosti o neho. Je niekedy ťažké v prvých kritických dňoch poskytnúť vám zo strany lekárov informácie, čo sa prognóz týka – rešpektujte to a nesnažte sa „tlačiť na pílu“. Stav bábätka sa u predčasniatok totiž môže meniť každú chvíľu. Tešte sa však z každej pozitívnej informácie, z každého ml stolerovaného mliečka, z každej plnej plienky, z každého nádychu či pribratého gramu.

Priberanie dieťatka ale zo začiatku nie je ukazovateľom. Do 10% schudne prvé dni po pôrode každý donosený novorodenec, predčasne narodené deti schudnú aj viac, 10-15%, je to individuálne. Organizmus sa totiž zbavuje plodovej vody a všetkého, čím je „naliaty“ ešte z pobytu v maternici. Priberanie je však takou „barličkou“, pozitívnou informáciou pre rodičov, ktorú chcú počuť od lekárov a sestričiek, že dieťatko prospieva. Priemerne by malo dieťa v prvých troch mesiacoch života priberať denne 15 – 35 g, týždenne 100 – 250 g.

Keď bude dieťatko zdravotne stabilné, budete sa ho môcť dotýkať, kŕmiť ho, umývať a pomáhať pri starostlivosti oň, zatiaľ čo sa bude ďalej vyvíjať. Sestry vám ukážu, ako sa tieto činnosti vykonávajú v nemoničnom prostredí.


Blízkosť rodičov

Vo väčšine prípadov budete z nemocnice prepustená skôr, ako bude pripravené ísť domov aj vaše dieťatko. Novorodenecké oddelenia sú zvyčajne otvorené pre rodičov, avšak nemali by ste tam chodiť, ak ste chorí alebo prechladnutí, pretože by ste mohli nakaziť aj iných v nemocnici. Niektoré nemocnice vám môžu umožniť zostať v nemocnici niekoľko dní s vašim dieťaťom, kým nie je pripravené ísť domov.

Ak máte doma ďalšie deti, môžu sa veľmi zaujímať o to, ako sa vám a bábätku darí. Dobrý spôsob, ako ich upokojiť, je natočiť video bábätka alebo urobiť fotografie a priniesť ich domov, kde si ich deti môžu pozrieť. Alebo môžete dieťatko odfotografovať a jeho fotografie zavesiť na detskú postieľku, aby ich staršie deti mohli pri návšteve vidieť. Vaše deti budú možno chcieť nakresliť obrázok vašej rodiny, alebo poslať mojkáčika či inú hračku, ktorú môžete po dohovore s personálom umiestniť v blízkosti vášho dieťatka. To im pomôže uvedomiť si, že skutočne majú nového malého bračeka alebo sestričku.

V niektorých prípadoch môže byť dieťatko premiestnené do nemocnice bližšie k vášmu domovu, keď sa mu stav zlepší. Možno budete mať obavy, či personál miestnej nemocnice bude schopný uspokojiť všetky špeciálne potreby vášho dieťaťa. Tieto obavy sú normálne, ale mali by ste vedieť, že personál novej nemocnice bude pripravený poskytnúť vášmu dieťaťu všetku starostlivosť, ktorú potrebuje. Tento presun by mal tiež znížiť stres z cestovania na návštevu dieťaťa do vzdialenej nemocnice. Zároveň vám poskytne príležitosť viac sa zapojiť do starostlivosti o vaše dieťa a pripraviť ho na presun domov.