Prvé chvíle po predčasnom pôrode

Prvé chvíle po predčasnom pôrode

Gratulujeme, narodil sa vám bojovník! Nebojte sa, nie ste v tom sama. Predčasne narodených detí je na Slovensku 8-9%. Miesia sa vo vás mnohé pocity, že niekedy sa v nich sama nevyznáte. No vedzte, že všetky mamy si prechádzajú rôznymi fázami citového prežívania novej situácie - smútok, žialenie, nepokoj, apatia, vina, hnev, depresia. Momenty hlbokého sklamania, hnevu a depresie sa striedajú s pocitmi radosti, akceptáciou skutočnosti a vierou v lepšiu budúcnosť pre vás aj dieťatko. Pocity často prichádzajú vo vlnách a je náročné im čeliť. Vy to však iste zvládnete, nech vám silu dodáva vaše dieťatko, ktoré je na svete a teraz vás veľmi potrebuje.

Ste po pôrode a bábätko nemáte v náručí. Je normálne, že prvé dni sa vás zmocňujú negatívne pocity, strach a obavy. Prognózy sú neisté a mnohé otázky nezodpovedané. Nebráňte sa prejavom žiaľu, ale snažte sa s danou situáciou vyrovnať. Dieťatko už nie je vo vašom brušku, teraz už bojuje "samé za seba" a vy mu musíte v tomto boji čo najviac pomôcť. Keď pri ňom budete, skúste ho podporiť milým slovom, úsmevom, pokúste sa byť pri ňom silná - pre neho. Aby dieťatko cítilo pri vás bezpečie a istotu.

Ak je to možné, navštevujte svoje dieťa - spýtajte sa lekárov, v akých časoch ho môžete vídať. Je dokázané, že rodičia, ktorí svoje bábätká v inkubátoroch navštevovali stále približne v tom istom čase, prospievali lepšie, rýchlejšie a dokonca deti v danom čase prejavujú zvýšenú aktivitu, akoby na ich návštevu už čakali.

Pokúste sa odsávať

Noste dieťatku svoje mliečko, aj keď je to prvé dni možno len pár kvapiek. Prvé dni dávate bábätku vzácne kolostrum, takže aj malé množstvo mliečka je pre bábätko veľmi prospešné. Navyše dieťatko je ešte príliš maličké a na rozbehnutie jeho tráviaceho systému nepotrebuje ešte „plné dávky“. “Netrápte sa, ak sa vám mliečko rozbieha veľmi pomaly. Rozbehnúť tvorbu materského mlieka je náročné pre aj mnohé mamy, ktoré porodili v termíne a nie ešte, keď namiesto bábätka máte po ruke len odsávačku. Nevzdávajte sa však, odsávajte si mlieko v pravidelných intervaloch (aspoň každé tri hodiny) a neprestávajte, aj keď sa vám zdá, že to ide slabo. Mnohým mamičkám predčasniatok sa naplno podarí rozbehnúť tvorbu materského mlieka až v domácom, pokojnom prostredí, keď tie najväčšie stresy z nich opadnú.

Určite sa však pýtate, koľko mu teda stačí? Výpočet príjmu mlieka u takýchto bábätiek si môžete urobiť pre vlastnú spokojnosť aj sama – dieťatko, aby bolo sýte, nedehydratované a prospievalo na váhe, potrebuje prijať od 150 do 180 ml mlieka na 1 kg svojej váhy počas 24 h – výpočet a ordinovanie príjmu mliečka je však v rukách lekárov a tí ho nastavujú podľa stavu bábätka. Majte ale na mysli, že s každou kvapkou materského mlieka, ktorá obsahuje 4 000 živých buniek, vzácnych imunoglobulínov a výživných látok, mu posielate svoju lásku a silu bojovať.

Pýtajte sa lekárov

Neizolujte sa, neuzatvárajte sa do seba, neprestaňte komunikovať s partnerom. Ak máte možnosť, komunikujte s mamičkami, ktoré sú v rovnakej situácii, ako vy. Zdieľanie pocitov vám pomôže prekonať ťažké chvíle a zistite, že to, čo prežívate, neprežívate len vy, že obdobné pocity majú aj iné mamky predčasne narodených detí a že „v tom“ nie ste sama. Nebojte sa pýtať lekárov, získajte čo najviac informácií o zdravotnom stave dieťatka, jeho liečbe, rizikách, prognóze.

Dotýkajte sa bábätka a prihovárajte sa mu

Prihovárajte sa svojmu dieťatku, hladkajte ho (ak to jeho stav dovoľuje). Keď ste v rozpakoch, čo mu máte vlastne hovoriť, povedzte mu nejakú básničku alebo mu porozprávajte rozprávku - dieťatko rado počuje váš hlas, veď ho pozná ešte z bruška. Rozprávajte mu, ako sa na neho tešíte, čo všetko ho s vami doma čaká, ako na neho myslíte a ako mu veríte.

Spoznávajte svoje dieťa. Zapájajte sa do jeho rehabilitácie. Naučte sa oň starať, prebaľovať ho, kúpať, kŕmiť, podávať mu lieky.

Nebojte sa vyhľadať pomoc

Je normálne byť smutný, sklamaný či nahnevaný. Ak však u vás stav smútku a depresie trvá pridlho, nebojte sa vyhľadať pomoc odborníka, psychológa, či psychiatra. Pod jeho odborným vedením získate iný pohľad na situáciu.