Vojtova terapia

Vojtova terapia

Spoločne so skúsenou fyzioterapeutkou Tonkou Wagnerovou sme pre vás pripravili sériu rozhovorov a praktických rád v oblasti fyzioterapie. V tomto článku si s našou odborníčkou na cvičenie priblížime niekoľko ďalších tém týkajúcich sa Vojtovej terapie.

"Vojtovka" je už tak bežné slovo v slovníkoch niektorých rodičov, že sa málokedy zamyslíme nad tým, aký význam a aké benefity pre zdravie bábätka v sebe konkrétne táto cvičebná metóda obnáša.

Vojtova terapia je jedinečná v tom, že dochádza k aktivácii v takých svalových súhrach, ktoré dieťa (ale aj dospelý pacient) nedokáže vôľou zapojiť. Týmto sa Vojtova terapia líši od iných cvičení. Liečba je ale časovo a technicky náročná, na druhej strane sú jej účinky výrazne. Vojtova metóda sa najčastejšie indikuje najmenším bábätkám, ktoré vplyvom zložitých a nepriaznivých okolností príchodu na svet sa nevyvíjajú a motoricky nenapredujú tak, ako by mali, využíva sa však aj pre väčšie deti či dospelých.

Kedy je vhodné začať cvičenie prostredníctvom tejto metódy?

Ak psychomotorický vývoj dieťaťa prebieha nie ideálne, vyvíja sa nerovnomerne a vývoj je oneskorený, vtedy je vhodné začať cvičiť Vojtovu metódu. Najvhodnejšie je začať cvičiť do 3. mesiaca veku dieťaťa, kedy sa vyvíja prvá oporná báza. Terapia začatá v tomto veku je najviac efektívna, pretože plasticita centrálnej nervovej sústavy je v najrannejšom období najväčšia. Stláčaním reflexných zón na tele dieťaťa (tlakom) je možné stimulovať dieťa k správnemu pohybu a tým dopomôcť k správnemu motorickému vývoju. Inak povedané, Vojtova terapia sa snaží odblokovať oslabené či nepoužívané svaly.

Aká je filozofia vojtovky? Čo presne sa deje pri jej aplikácii v rámci cvičenia s maličkým bábätkom?

Táto metóda má dva aktivačné modely, a to reflexné otáčanie a reflexné plazenie. Ďalším pozitívom pri tejto metóde je, že okrem pohybovej aktivity dochádza aj k podporovaniu svalov brušnej steny a zlepšuje sa vyprázdňovanie tráviaceho traktu (čiže potláčajú sa časté koliky u detičiek), dochádza k pravidelnému hlbokému dýchaniu, k pozitívnej stimulácií nervových centier, ako i k celkovému zlepšeniu a posilneniu pohybového aparátu.

Faktom však je, že veľa rodičov sa bojí prísť na návštevu k fyzioterapeutovi, pretože sa domnievajú, že cvičenie pre dieťa je bolestivé, lebo veľmi plačú.

Často počúvam, že je to týranie detí. Cvičenie nebolí, je nebolestivé, deti plačú lebo sú obmedzované v pohybe. Mnohokrát sa im fixuje hlava a to sa im nepáči, preto to dajú najavo plačom. Ak sa dospelému niečo nepáči, tak to povie nahlas, u dieťatka je to tiež spôsob komunikácie. Faktom ale je, že deti si postupom času zvyknú na cvičenie a znášajú ho veľmi dobre. Keď mamičky vidia, že sa nič také hrozné nedeje, takmer vždy je aj mamka naklonená k spolupráci. Úspešnosť liečby je teda závislá aj na vzájomnej dôvere, spolupráci rodičov a fyzioterapeuta a komunikácii. Ak dieťa pociťuje vnútornú neistotu matky, o to horšie dieťa celé cvičenie znáša. Treba si však uvedomiť, že terapia je v mnohých prípadoch veľmi potrebná pre správny psychomotorický vývoj dieťaťa.

Vieme, že Vojtova metóda bola zostavená Čechom, prof. Václavom Vojtom, využíva sa aj v zahraničí?

Ako pri všetkom, aj tu sa nájde mnoho silných zástancov, ale i odporcov tejto metodiky a aj v súčasnosti, kedy je jej opodstatnie nezastupiteľné, sa nájdu aj takí, ktorí pozerajú na tento liečebný postup skepticky. Najviac sa Vojtova metóda realizuje v Čechách a na Slovensku, keďže v tomto prostredí má svoje "korene", kde zároveň prebiehajú aj certifikované kurzy pre fyzioterapeutov a lekárov. Napriek tomu, že na internete je dnes možné nájsť množstvo videí a návodov na jej cvičenie, vždy je potrebné to konzultovať s vyškoleným fyzioterapeutom.

V súčasnej situácii opatrení proti šíreniu koronavírusu je však u mnohých bábätiek daná v ich cvičení STOPka,ako postupovať pri cvičení Vojtovky počas pandémie?

Ako som už vyššie spomínala úspešnosť liečby aj v tomto pandemickom období je závislá na vzájomnej dôvere, spolupráci a v spôsobe komunikácií medzi mamičkou a fyzioterapeutom. Mamičke musia byť zrozumiteľne a presné podáne inštrukcie, musí byť správne edukovaná čo má pri cvičení sledovať a musí vedieť ako to má vyzerať! Taktiež si musí dávať pozor na únikové mechanizmy počas cvičenia. Ak má mamička všetky tieto inštrukcie, odporúčala by som im pokračovať ďalej v ich “dennom cvičebnom režime” Ak však mamičky pozorujú únikové mechanizmy pri cvičení či nezvládajú svoje deti udržať v dannej polohe skúsila by som kontaktovať svojho fyzioterapeuta telefonicky. Pomocou online konzultácii svoje “mamičky” ďalej usmerňujem a inštruujem ako s bábätkom správne cvičiť a manipulovať. Kontraindikácie kedy sa neodporúča cvičiť Vojtovu metódu je povinné očkovanie. Detičky majú prestávku od cvičenia 5až 7 dní. Ďalšou kontraindikáciou sú akútne vírozy a infekcie.

Čo v prípade, ak cvičenie „nezaberá" a rodič má pocit, že dieťa nerobí žiadne pokroky?

Aby bolo cvičenie naozaj účinné je veľmi dôležitá jeho pravidenosť. Rodičia by mali so svojim dieťaťom minimálne trikrát denne cvičiť. Často počúvam od mamičiek, že dieťa pri cvičení “iba leží a vôbec nič nerobí”. Vtedy sa snažím rodičom vysvetliť, že ani ich dieťa nemusí mať náladu na cvičenie každý deň. Rodič ma vtedy často pocit, že cvičenie dieťatu nezaberá. Samozrejme musíme rešpektovať aj únavu dieťatka, nepreťažujeme ho vtedy cvičením. Celková nepohoda, únava vedie k zvýšenej dráždivosti a vtedy je cvičenie oveľa náročnejšie a aj plačlivejšie. Pri cvičení je dieťa uložené v určitej polohe – aktivačný model. Počas celého cvičenia prebieha stále stimulácia, oslovujú sa oslabené či nepoužívané svaly,preto je dôležité pravidelné cvičenie.

Kedy hovoríme, že dieťa napreduje a čo možno považovať za pokroky pri cvičení Vojtovky?

Ako som vyššie popisovala cvičenie je vtedy účinné ak je dodržiavaná jeho pravidelnosť, vtedy môžme pozorovať aj pokroky pri cvičení Vojtovej metódy. Pravidelným cvičením sa u dieťaťa snažíme aktivovať správne pohybové motorické vzorce, ktoré sa integruju do spontánnej motoriky dieťaťa. Napríklad zlepší sa poloha na brušku (dieťaťko dlhšie vydrži, neplače už toľko v polohe na brušku ako predtým). Zlepší sa asymetria držania tela, uchopuje hračku, lezie po štyroch, napreduje nielen v hrubej ale aj v jemnej motorike. Rodičia môžu pozorovať pokroky aj v psychickej stránke dieťaťa.

Antónia Wagnerová

Som fyzioterapeut detí a prioritne sa venujem deťom od 0 do 7 rokov. Fyzioterapiu som vyštudovala na Slovenskej zdravotníckej univerzite - už počas štúdia na vysokej škole som zistila, že práve práca s detičkami ma najviac baví a napĺňa. Svoje prvé skúsenosti s deťmi som nadobudla hneď po ukončení školy, keď som sa zamestnala v univerzitnej nemocnici na Antolskej v Bratislave. Päť rokov som pôsobila na oddelení patologických a fyziologických novorodencov, na jednotke vysokošpecializovanej starostlivosti o predčasne narodeného novorodenca a v detskej rehabilitačnej ambulancii. Svoje vzdelanie si naďalej rozširujem rigoróznym pokračovaním štúdia.

Okrem toho mám certifikát z Vojtovej metódy, ovládam kineziologickú diagnostiku v ranom detskom veku, algoritmus a manažment terapie nohy u detí od 2. do 17.rokov. Taktiež sa zameriavam na fyzioterapiu a fyziotréning v tehotenstve, po pôrode a terapiu panvového dna, vaničkovanie, či motýlie masáže pre predčasniatka.

V súčastnosti pracujem v súkromnej klinike Fyzioklinik, kde mám na starosti vyšetrenia a terapie detí od 0 do 7 rokov a poradenstvo. Okrem toho pôsobím ako externý konzultant AQUA BABY KLUB MOBIK Ružinov.