Viac ako strava

Viac ako strava

Dnešný deň (19. máj) je Svetovým dňom darcovstva materského mlieka, ktorý svoju pozornosť smeruje na jeho význam a ďakuje všetkým ženám, ktoré ho darujú. Materské mlieko od darkýň je totiž súčasťou výživy nedonosených detí v nemocniciach a zohráva významnú úlohu pri ich náročnom a krehkom štarte do života. Malý Jakubko, ktorý sa na svet vypýtal v 25. týždni tehotenstva, je tiež predčasniatkom krmeným prvé dni mliekom od darkyne. Jeho mama Monika sa po čase, z vďaky a úcty k darkyniam, stala neskôr jednou z nich.

Materské mlieko je nenahraditeľné. Obsahuje množstvo látok a živín, ktoré sú pre zdravie a vývoj dieťatka jedinečné – je to koktejl namiešaný priamo na mieru. V prípade nedonosených bábätiek sa tento význam znásobuje, keďže mlieko od mamy zabezpečuje, okrem výživy dieťaťa, aj jeho obranyschopnosť, chráni ho pred infekciami, podporuje jeho rast a dozrievanie orgánov, je prevenciou pred rôznymi ochoreniami a taktiež, pomáha vo vývoji jeho mozgu. Ak nie je možné podať dieťaťu mlieko od jeho mamy, neonatológovia pristupujú v prvých dňoch života predčasniatka k podávaniu darcovského mlieka, ktoré musí byť vopred vyšetrené a jeho darkyňa spĺňať prísne kritériá.

Práve dnešný deň si odborná i laická verejnosť pripomína tento akt darcovstva. Jednou z darkýň bola aj Monika, mama predčasne narodeného Jakubka, ktorý bol zároveň, kvôli vážnemu zdravotnému stavu svojej mamy, taktiež kŕmený mliekom od darkyne. “Už dávno pred tehotenstvom, kedy sme o dieťatku ešte neuvažovali, som vedela, že až raz budem mamou, určite chcem dojčiť, keďže som za „prirodzenú a prírodnú cestu“ vo viacerých oblastiach v živote. Dojčenie pre mňa predstavuje mimoriadne silné puto medzi mamkou a dieťatkom, intímnu blízkosť, ktorú nikto iný nedokáže naplniť. Ak k tomu prirátame aj nevyvrátiteľný zdravotný prínos pre dieťatko, môže byť niečo lepšie? Žiadny elixír nie je tak dokonalo namiešaný, ako práve materské mlieko,” vyzvetlila svoj postoj k dojčeniu a materskému mlieku mladá mamka. Ako si spomína, skôr, ako prišiel synček na svet, plánovala dojčiť čo najdlhšie. “Ako to však väčšinou býva, realita sa vymykala mojim snom, akútna sekcia a mechanické odsávanie mlieka určite neboli to najprirodzenejšie, čo som si predstavovala,” dodala.

V prípade nedonosených detí má výživa materským mliekom nezastupiteľnú úlohu a popri parenterálnej výžive (vnútrožilová výživa zložená z roztoku cukrov, solí, vody, bielkovín, tukov, aminokyselín, vitamínov a minerálov) sa stáva zároveň liečbou – nezrelý novorodec totiž potrebuje čo najviac priblížiť podmienky vývoja v maternici bez zvyšovania stresu na jeho, stále vyvíjajúci sa, nezrelý tráviaci systém. “Predčasný pôrod bol pre mňa veľký šok sprevádzaný neopísateľným strachom. Náš Jakubko mal byť ešte tri a pol mesiaca bezpečne ukrytý pred okolitým svetom. Sama som mala veľké zdravotné komplikácie, ja som „bojovala“ na jednom oddelení a môj syn na druhom. Veľkou oporou mi vtedy bol jeho ošetrujúci lekár, ktorý ma chodil dennodenne informovať o jeho zdravotnom stave a tiež, apeloval na spustenie materského mlieka, ktoré bolo pre moje dieťa, doslova, životne dôležité,” opísala prvé chvíle po pôrode mama Monika. S vďakou zároveň spomína aj na staničnú sestru z oddelenia, ktorá jej so začiatkom laktácie pomohla. “Ak je pre zdravé, donosené dieťa materské mlieko dôležité, pre predčasniatko je to niekoľkonásobne dôležitejšie. Cesta, ako ho získať, nebola pre mňa podstatná, zobrala som to ako fakt a, v tom období, aj ako jedinú reálnu možnosť,” doplnila so slovami, že oceňuje aj prístup celého oddelenia k systému a dôležitosti odsávania materského mlieka. S odstupom času si na to spomína už s úsmevom, keďže odsávanie sa stalo bežnou, pravidelnou a spoločnou rutinou viacerých mamiek, ktoré mali deti na tomto oddelení.

Materské mlieko obsahuje viac ako 300 dôležitých a jedinečných zložiek. Význam má pre každé dieťa, no v prípade predčasniatok plní aj dôležitú ochrannú funkciu a je prevenciou rôznych ochorení ako napr. nekrotizujúca enterokolitída, retinopatia, poruchy centrálnej nervovej sústavy, infekciami a pod. Kým sa však po predčasnom pôrode začne u ženy laktácia, v mnohých prípadoch začnú neonatológovia podávať dieťaťu v prvých dňoch mlieko od darkyne. A tak to bolo aj v prípade Jakubka. “Po pôrode som mala závažné komplikácie a mlieko som začala mať až neskôr. Vďaka pasterizovanému mlieku od inej mamy – darkyne, sa jeho trávenie a črevá naštartovali tým správnym spôsobom a vyhli sme sa veľmi vážnym zdravotným problémom, ktoré materské mlieko zminimalizovalo. O to viac som bola rada, že po istom čase môžem byť darkyňou aj ja sama a pomôcť tak ďalším detičkám na oddelení,” povedala mama, dnes už jeden a pol ročného synčeka, ktorí spolu na oddelení strávili vyše troch mesiacov. Darcovstvo bolo pre ňu zároveň aj akýmsi zadosťučinením.

V podmienkach slovenských perinatologických centier sa darcovstvo realizuje rôznymi spôsobmi, prostredníctvom bánk, odsávarní, každé pracovisko má na to vlastný mechanizmus. Jedno však majú spoločné – darovať túto vzácnu tekutinu môže žena, ktorá musí spĺňať prísne podmienky a zároveň, jej mlieko sa dôkladne vyšetrí a následne spracuje, aby vyhovovalo bábätku inej mamy. Vo všeobecnosti sa kŕmenie realizuje tak, aby sa následne umožnil prechod na dojčenie (kŕmenie sondou, suplementorom, po prste a striekačkou, lyžičkou, pohárikom, fľašou). “Dnes, s odstupom času, si uvedomujem silu materského mlieka omnoho viac. Vedela som, že je to najlepšie, čo môže dať mamka svojmu dieťatku, no v našom prípade to malo oveľa väčší rozmer a dôležitosť,” doplnila Monika, ktorej predstava dokonalého dojčenia sa nezrealizovala a jej vernou spoločníčkou je aj v týchto dňoch odsávačka. “Materského mlieka som sa napriek tomu nevzdala a hnacím motorom je pre mňa vedomosť jeho nesmiernych benefitov, ktoré nám na oddelení vštepovali a aj vďaka ktorému sa dnes tešíme z Kubkovho zdravia. Myslím si, že dojčenie a materské mlieko nie je samozrejmosť a nie každej mamke je dopriate, preto som o to viac vďačnejšia, že ja túto možnosť mám,” dodala na záver.

Darcovstvo materského mlieka je niečo špeciálne. Poskytuje predčasne narodeným alebo deťom so zdravotnými komplikáciami potrebnú výživu, keď ho ich vlastná mama nemá dostatok alebo nemá žiadne mlieko. Dnešok teda ďakujeme všetkým ženám, ktoré s láskou darujú svoje materské mlieko a zabezpečujú, aby deti na celom svete dostali najlepší štart do života.

Za rozhovor ďakuje V. Kmetóny Gazdová

Použité zdroje: MAGYAROVÁ, M., BAUER, F. A kol.: Narodili sme sa nezrelí. NNPS: NZ, 2010.

EFCNI: www.efcni.org