Jazva - symbol života môjho dieťaťa

Jazva - symbol života môjho dieťaťa

„Nikdy som nebola neoblomne ani proti jednému spôsobu pôrodu. Rozmýšľala som, či budem vedieť zatlačiť, či to udýcham, keď to príde. Nikdy som si však nepredstavovala, že môj syn príde na svet akútne, v 23 + 4 týždni tehotenstva a pôrod sa zmení na záchranu života jeho i môjho. Nemám fotky z čakania na kontrakcie, ani z prvých popôrodných chvíľ, nepočula som ho zaplakať, nebol mi priložený, môj manžel pri mne nebol, keďže som bola v celkovej anestézii. Prvú fotografiu Viliama mám, keď mal 18 minút a vidieť som ho mohla až po niekoľkých dňoch.

Nezáleží však na tom, ako Viliam prišiel na svet, ale na tom, že dostal šancu na život a že sme to zvládli. Nielen že prežil, ale zároveň sa mu aj darilo. Minule som mu ukázala svoju jazvu po cisárskom reze, ktorá počas tých siedmich rokov dramaticky vybledla a ktorú hrdo nosím s mnohými ďalšími mamami tam vonku ako niečo, čo zachránilo život našim deťom a pomohlo im prežiť. Nezáleží na tom, ako dieťatko príde na svet – záleží len na tom, aby prežilo a bolo čo možno najzdravšie.“ – Nicol, hrdá mama predčasne narodeného Viliama.

V dnešnej dobe existuje mnoho tém, ktoré polarizujú. Svet mám nevynímajúc – najvýraznejšou je problematika, či je dieťatko dojčené alebo kŕmené umelou výživou, dva tábory robí z mám aj téma kočiar verzus nosič, ale aj to zásadné - či prišlo na svet prirodzeným pôrodom, fyziologicky alebo cisárskym rezom, sekciou. Práve apríl, mesiac venovaný tzv. C-section, sa snaží zvýšiť povedomie o cisárskom reze, ozrejmiť detaily o tejto operácii a povzbudiť ženy, ktoré takto porodili svoje dieťa, že to bolo podložené rozhodnutie lekárov a tento spôsob pôrodu z nich robí rovnako skvelé a milujúce mamy.

Navyše v prípade predčasne narodených a rizikových bábätiek je sekcia vo väčšine prípadov jedinou možnou cestou, ako prísť na svet s čo možno najväčšími šancami na prežitie a čo možno najmenšími následkami do budúcna. O tejto téme sme sa zhovárali s gynekologičkou a pôrodníčkou MUDr. Evou Korňanovou z Perinatologického centra, I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB Antolská.

Každé tretie dieťa príde na svet sekciou

Rozdiel medzi fyziologickým pôrodom a sekciou spočíva v tom, že vaginálny pôrod je pôrod dieťaťa cez pôrodný kanál, pričom pri cisárskom reze je dieťatko vybraté cez otvor v maternici. „Chirurgický rez je vedený zväčša v podbrušku, kedy sa približne 10 centimetrovým rezom dostávame od kože cez jednotlivé anatomické vrstvy až do dutiny maternice k plodu,“ opisuje doktorka Korňanová.

Podľa slov pôrodníčky sa na Slovensku každé tretie dieťa rodí cisárskym rezom. Cisársky rez má svoje indikácie, ktoré sa delia na pôrodnícke a nepôrodnícke. „Pri tých nepôrodníckych, medzi ktoré patria napríklad neurologické, ortopedické, psychiatrické, kardiologické a pod. platí, že rozhodnutie o ukončení tehotenstva sekciou, by mal robiť spoločne daný špecialista s pôrodníkom. Z pôrodníckych indikácií je najčastejšou hroziaca asfyxia plodu (nedostatočné zásobenie kyslíkom), kolízne postavenie pri viacpočetnej gravidite, opakovaný cisársky rez, nepokračujúci pôrod, zlé naliehanie plodu, preeclampsia, predčasný odtok plodovej vody, predčasné odlučovanie placenty, placenta praevia a iné,“ menuje gynekologička dôvody ukončenia tehotenstva sekciou ako aj to, že nejde o výber ženy – rodičky, ale o vážne dôvody, ktoré sú príčinou, prečo budúca mama nemôže porodiť fyziologicky.

Doktorka dodáva, že v prípade cisárskych rezoch existujú tri možnosti anestézie, o ktorej rozhoduje anesteziológ, a to celková, spinálna a epidurálna anestézia. Výber anestézie závisí nielen od stavu pacientky a od rozhodnutia anesteziológa, ale aj od zvyklostí pracoviska.

Sekcia ako spôsob prekonať komplikácie

Cisársky rez má v prípade predčasne narodených a rizikových detí „početné“ zastúpenie a to navyše v podobe akútnej sekcie. Doktorka Korňanová vysvetľuje, že väčšina predčasne narodených detí sa rodí sekciou, pretože nález na pôrodných cestách pred termínom pôrodu nie je dostatočne pripravený na vaginálny pôrod a indukcia pôrodu - príprava pôrodných ciest by mohla znamenať ďalšiu záťaž pre nedonosený plod. “Medzi najčastejšie príčiny sekcií pred termínom pôrodu je predčasné odlučovanie placenty, predčasný odtok plodovej vody, viacpočetná tehotnosť a preeclampsia,“ ozrejmuje najčastejšie dôvody príchodu predčasniatok na svet.

Cisársky rez je vážnou operáciou, ktorá si vyžaduje aj následnú rekonvalescenciu. Pomôcť „dostať“ sa na nohy žene po sekcii pomáha skorá mobilizácia rodičky a rehabilitácia.

Koľko je maximum?

Mnoho žien má však po sekcii otázky, koľko cisárskych rezov je možné maximálne podstúpiť, či je pravidlom, že ak žena rodila prvý pôrod sekciou, musí to tak automaticky byť aj v prípade ďalších tehotenstiev, či je limitovaný počet cisárskych u jednej ženy a pod. „Pacientke, ktorá má v anamnéze jeden cisársky rez, má byť umožnené vaginálne vedenie pôrodu, tzv. VBAC (vaginal birth after ceasarean), pokiaľ pre neho nie je kontraindikácia, teda iná pridružená pôrodnícka alebo nepôrodnícka indikácia,“ odpovedá dr. Korňanová.

Na druhej strane dodáva, že pacientkam po dvoch cisárskych rezoch je pri ďalšej sekcii navrhnutá sterilizácia, ktorá je v tomto prípade plne hradená zo zdrojov verejného poistenia. S každou ďalšou sekciou je totiž podľa slov doktorky vyššie riziko nielen ruptúry – prasknutia maternice a riziko poškodenia priľahlých orgánov v dôsledku zrastov, ale najmä riziko abnormálne invazívnej placenty. „Je to závažný stav, kedy je placenta vzrastená do hlbších častí maternice. Všetky tieto komplikácie sú spojené s vysokým rizikom krvácania, ktoré sa často zastaví až vybratím celej maternice (tzv. peripartálnou hysterektómiou),“ dodáva.

Život je dar bez ohľadu na spôsob pôrodu

Pri príležitosti apríla – mesiaca zvýšenia povedomia o cisárskom reze sa kampane vo viacerých štátoch sústreďujú na šírenie odkazu a posolstva, že cisársky rez je mnohokrát spôsob, ako zachrániť život dieťatka a, v mnohých prípadoch aj ženy a to, že žena porodí sekciou, z nej nerobí menejcennú či slabšiu mamu oproti tej, ktorá svoje dieťatko porodila prirodzenou cestou.

Tehotenstvo je plné nepredvídaných okolností. Ak je ohrozený život matky alebo plodu je nevyhnutné ukončenie tehotenstva cisárskym rezom. Vďaka pokroku v diagnostike a dostupnosti zdravotnej starostlivosti sme dnes schopní zachrániť viac životov oproti minulosti. Cesta každej ženy je iná a jedinečná, ale život ostáva najväčším darom v každej okolnosti a situácii, či sa bábätko narodí cisárskym rezom alebo prirodzene,“ znejú povzbudzujúce slová doktorky všetkým ženám, ktoré svoje deti priviedli na svet sekciou.

Za rozhovor ďakuje V. Kmetóny Gazdová