Konať včas, vyšetriť včas

Konať včas, vyšetriť včas

Motto, ktorým si dnes celý svet pripomína osvetu ochorenia nazývaného preeklampsia. Ideou tejto kampane je zvýšiť povedomie o preeklampsii s cieľom odhaliť ju čo najskôr, aby liečba oddialila, prípadne odvrátila možné komplikácie. Tie totiž znamenajú vážne ohrozenie pre tehotnú ženu i jej bábätko. Pri príležitosti 22. mája, Svetového dňa preeklampsie, sme sa na túto tému zhovárali s gynekologičkou a pôrodníčkou MUDr. Evou Korňanovou z Perinatologického centra, I.gynekologicko-porodníckej kliniky LFUK a UNB Antolská.

Vážna diagnóza, ktorá postihuje tehotné ženy rôzneho veku, rôznej telesnej hmotnosti, dokonca aj tie, ktoré nepatria do skupiny rizikových rodičiek. “Preeklampsia je ochorenie, ktoré je viazané len na tehotenstvo. Vzniká buď "de novo" po 20. týždni gravidity, alebo sa pridruží k hypertenzii, ktorá je diagnostikovaná už pred tehotenstvom, alebo pred 20. týždňom,” vysvetľuje dr. Korňanová. Jej nebezpečenstvo je o to väčšie, že žena nemusí pociťovať žiadne závažné komplikácie, príznaky preeklampsie sú totiž zameniteľné s bežnými tehotenskými problémami. Tehotnej žene, ktorá sa cíti byť v poriadku, naznačí, že sa niečo deje, až lekár pri prehliadke, kedy sa objaví prvý hlavný znak, a to je vysoký krvný tlak. Pôrodníčka uvádza, že okrem hypertenzie majú pacientky opuchy a zvýšený odpad bielkovín v moči. “U niektorých sú prítomné aj ďalšie pridružené neurologické a hematologické ťažkosti, ako bolesť hlavy, kŕče, prejavy krvácania, zmeny v krvných parametroch,” dopĺňa hlavné príznaky diagnózy.

Ako ďalej doktorka zdôrazňuje, uvedené sa deje v dôsledku zníženej funkcie niektorých orgánov, najmä pečene, obličiek a placenty. “Tieto príznaky sú podľa ich rozsahu nebezpečné pre matku. V dôsledku zníženej funkcie placenty sa môže dostatočne nevyvíjať aj plod. Tomu hovoríme rastová reštrikcia, retardácia alebo zaostávanie v raste,” vysvetľuje dr. Korňanová. Podľa jej slov je to spôsobené tým, že plod začne šetriť prijímané živiny, ktoré dostáva cez placentu od matky a dáva ich najdôležitejším orgánom v tele (mozgu, srdcu a nadobličkám). “Toto sa odborne nazýva centralizácia obehu plodu, ktorú diagnostikujeme zmenenými prietokovými parametrami matky a plodu pri ultrazvukovom vyšetrení,” dodáva základné metódy pri vyšetrení tehotnej ženy pôrodníčka.

Počas každej návšetvy v poradni počas gravidity sa realizuje kontrola moču na prítomnosť bielkoviny a kontrola krvného tlaku. “Rizikové pacientky a pacientky, u ktorých zistíme hraničné hodnoty tlaku, si doma tlak sledujú a prípade zvýšeneho tlaku by mali včas podstúpiť liečbu,” objasňuje lekárka, ktorá však dodáva, že ak sa u pacientky objaví vyšší tlak, neznamená to hneď preeklampsiu, ale podľa jej slov, tlak je každopádne dôležité mať pod kontrolou.

Jedinou liečbou preeklampsie vo vyššom štádiu tehotenstva, je jeho ukončenie. “U pacientok, u ktorých je však v prvom trimestri zvýšené riziko vzniku preeklampsie, sa doporučuje užívať kyselinu acetylsalicylovú (aspirin-firemný názov, ASA) v dávke 150mg denne. V štúdiach bolo totiž dokázané, že jej pravidelné užívanie znížilo riziko vzniku preeklampsie pred 34. gestačným týždňom, ako aj znížilo potrebu medicínskeho zásahu v gravidite a pri pôrode,” dodáva doktorka k súčasným poznatkom medicíny v tejto oblasti. Zároveň spomína aj výskumy, ktoré už dlhší čas prebiehajú v oblasti skríningu preeklampsie pomocou biochemických a ultrasonografických markerov. “Viaceré štúdie porovnávajú optimálny čas skríningu a použitie kombinácie markerov,” dodáva na záver k tomuto ochoreniu dr. Korňanová.

Včasné vyšetrenie a včasné odhalenie komplikácií môže odvrátiť vážne zdravotné problémy a ohrozenie tehotnej ženy i jej dieťatka. Celosvetová kampaň preto upozorňuje na toto závažné ochorenie nazývané preeklampsia a zvyšuje povedomie o možnostiach vyšetrení, ktoré v mnohých prípadoch môžu zachrániť hneď dva životy – život matky aj jej bábätka. Preto majme na pamäti (nielen) v tomto čase heslo tejto iniciatívy – KONAŤ VČAS, VYŠETRIŤ VČAS!

Za rozhovor ďakuje V. Kmetóny Gazdová

22.5.2020