RSV a predčasniatka ako riziková skupina

RSV a predčasniatka ako riziková skupina

Respiračný syncyciálny vírus je nebezpečný najmä pre najmladšie vekové kategórie detí. Čím mladšie dieťa vírus napadne, tým ťažší môže byť priebeh ochorenia. Prečo sú práve predčasne narodené deti vysoko rizikovou skupinou, vysvetlila detská pneumologička MUDr. Jaroslava Orosová st.

RS vírus spôsobuje také ochorenia, ako sú zápaly priedušiek a priedušničiek (bronchitídy a bronchiolitídy) či zápaly pľúc (pneumónie). Vírus je vysoko nákazlivý a ochrániť dieťatko môžeme podávaním imunoprofylaxie, kedy sa do organizmu dieťaťa vpravujú protilátky proti RSV. Tie sa naviažu na RS vírus práve na tie miesta, ktorými by sa inak vírus naviazal na bunku. Vírus sa tým pádom už nemá ako prichytiť, a takto sa zabráni vzniku ochorenia. Imunoprofylaxia sa podáva počas sezóny výskytu vírusu, ktorá trvá od jesene do jari.

Čím menšie, tým náchylnejšie

Detská pneumologička uvádza, že približne dve tretiny detí sú infikované počas prvého roku života a takmer všetky sa s touto infekciou stretnú pred 2. rokom života. „Výskyt RSV infekcie je u predčasne narodených detí o 20 % vyšší a máva ťažší priebeh ako v prípade donosených detí,“ hovorí dr. Orosová a dodáva, že najzávažnejší priebeh infekcie je u detí medzi 2. až 7. mesiacom života. Väčšie deti ho môžu podľa jej slov prekonať relatívne bez problémov len ako ľahký katar (zahlienenie) dýchacích ciest.

Rozdiel medzi donoseným a predčasne narodeným dieťaťom spočíva v tomto prípade vo vývoji pľúc. „K tomu, aby sa dieťa narodilo s dokončeným vývojom pľúc, musí byť donosené do 38. týždňa tehotenstva. Predčasne narodené deti sa rodia v takom štádiu vývoja pľúc, kedy sa im ešte nestihnú vyvinúť pľúcne mechúriky, tzv. alveoly, ktoré sú veľmi dôležité pri výmene kyslíka medzi vdychovaným vzduchom a krvným riečiskom. Tie sa totiž tvoria až v poslednom štádiu vnútromaternicového vývoja,“ opisuje zásadný dôvod rizikovosti respiračného vírusu u predčasniatok odborníčka. Dieťa, ktoré sa narodí predčasne, ich teda podľa slov dr. Orosovej vyvinuté nemá, preto sú preň prvé roky vývoja kritické. Každá infekcia, ktorá by napadla ich pľúca, má omnoho ťažší priebeh ako u detí narodených v riadnom termíne. „Aj bežná infekcia môže mať fatálne následky a tým, že dieťa nevládze dýchať, sa bez pomoci môže zadusiť,“ upozorňuje.

Krehké pľúca predčasniatok

U predčasne narodených detí sa môže vyvinúť chronické pľúcne ochorenie, ktoré sa volá bronchopulmonálna dysplázia. „Je to najčastejšie chronické pľúcne ochorenie v detskom veku. Na jeho vzniku má výrazný podiel umelá pľúcna ventilácia, ktorú musia mať predčasne narodené deti bezprostredne po narodení. Ak sa k tomu navyše pridá infekcia, ich znížená funkcia sa ešte oslabí, čo môže viesť až k zástave dýchania,“ vysvetľuje skúsená pneumologička. Ako ďalej dodáva, priebeh RSV infekcie je v ich prípade oveľa ťažší. „Zo skúseností vieme, že ak k nám prídu deti s diagnózou RS vírusu, po jej prekonaní sa budú k nám opakovane vracať. Bývajú častejšie choré, choroby bývajú dlhšie, nezriedka spojené aj s pískaním na hrudníku. Navyše je dokázané, že mávajú častejšie astmu. V tomto je zákernosť tohto vírusu, lebo je nebezpečný nielen akútnym ochorením, ale stopy po sebe zanecháva ešte po dlhý čas,“ dopĺňa závažnosť ochorenia u predčasne narodených detí dr. Orosová.

Dospelí, ktorí takmer všetci prekonali RSV infekciu v detstve, majú vytvorené špecifické protilátky proti RSV. Matka odovzdáva tieto protilátky svojmu dieťatku až v posledných troch mesiacoch tehotenstva, a preto schopnosť predčasne narodených detí brániť sa RSV infekcii je výrazne oslabená.

Doktorka dopĺňa, že medzi deti ohrozené infekciou RSV patria aj deti s vrodenou chybou srdca, u ktorých je RSV infekcia v 35 – 40 % smrteľná. Musia absolvovať niekoľko operácií, často majú oslabenú imunitu, stav je vždy vážny a pre všetky tieto deti je akákoľvek infekcia hrozbou a zbytočnou komplikáciou.

Prevencia a hygiena je dôležitá (!)

Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou (nakazená osoba kašle, kýcha...), ale aj bežným telesným kontaktom, dotykom, bozkávaním alebo podávaním rúk. „Veľmi jednoducho sa možno nakaziť i v preplnených a uzavretých priestoroch, ako sú obchodné centrá, na akciách pre deti a pod. Vírus však prežíva i na povrchu predmetov, ako sú hračky, oblečenie či pracovný stôl. Navyše bábätká môžu ochorieť aj od svojho staršieho súrodenca,“ opisuje možnosti nákazy vírusom odborníčka. Na koži RS vírus prežíva 20 minút, na povrchu kuchynskej linky až 6 hodín. Človek s dobre fungujúcou imunitou vylučuje RS vírus ešte 7 dní potom, ako infekciu prekonal.

Práve preto dr. Orosová apeluje na dodržiavanie preventívnych opatrení, ktoré chránia život detí. Na to, aby rodič maximalizoval ochranu svojho dieťaťa, najmä, ak ide o dieťa, ktoré patrí do niektorej z rizikových skupín, je podľa doktorky nutné:

  • dodržiavať zásady hygieny pri kontakte s dieťaťom (skôr, ako sa ho budete dotýkať, umyte si ruky mydlom a teplou vodou alebo si ich opláchnite dezinfekčným roztokom);
  • ak ste prechladnutí alebo máte horúčku, namiesto bozkávania svoje dieťatko láskyplne objímajte;
  • nedovoľte ľuďom s príznakmi prechladnutia alebo horúčkou kontakt s vaším dieťaťom;
  • neohrozujte dieťa fajčením, rozhodne zakážte fajčenie komukoľvek vo vašom byte;
  • vyvarovať sa miestam s veľkým počtom ľudí a klimatizáciou (nákupné centrá, masové aktivity pre rodiny s deťmi).
  • Predčasne narodenému dieťaťu s chronickým pľúcnym ochorením väčšinou sa neodporúča skoré zaradenie do kolektívu pre vysoké riziko infekcie dýchacích orgánov.
  • Nie je vhodné ani navštevovanie nákupných či materských centier.

Pokiaľ sa dieťaťu výborne darí prvé 3 roky, nebýva choré, môže sa, podľa dr. Orosovej, zvážiť nástup do kolektívneho zariadenia. „Rodičov tiež upozorňujeme na to, že do dvoch rokov veku ich dieťaťa nie je vhodné cestovať s ním lietadlom alebo absolvovať pobyt vo vysokohorskom prostredí, pretože je tam v ovzduší nižšia koncentrácia kyslíka a mohlo by im to spôsobiť problémy,“ dodáva na záver detská pneumologička.

Všetky detailné informácie nájdete aj na stránke: www.rsvirus.sk

(mal)