Hygiena a prevencia pred respiračnými ochoreniami

Hygiena a prevencia pred respiračnými ochoreniami

Respiračný syncyciálny vírus (RSV) je nebezpečným vírusovým ochorením najmä pre predčasne narodené deti. Proti RSV nepoznáme špecifickú liečbu. O to dôležitejšia je ochrana detí pred RSV i inými respiračnými ochoreniami, ktoré obzvlášť ohrozujú nedozreté a krehké pľúca predčasniatok. Úlohu hygieny v rámci prevencie pred týmito chorobami vysvetlila detská pneumologička MUDr. Jaroslava Orosová st. v rámci ďalšieho zo série článkov o RSV.

Najúčinnejšou ochranou predčasne narodených a rizikových detí proti respiračnému syncyciálnemu vírusu je podávanie imunoprofylaxie, kedy sú do organizmu dieťaťa vpravované protilátky proti RSV. Protilátky sa následne naviažu na RS vírus práve na tie miesta, ktorými by sa inak vírus naviazal na bunku. Ten sa už nemá ako prichytiť, a takto sa zabráni vzniku ochorenia.

Keďže vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou (nakazená osoba kašle, kýcha...), ale aj bežným telesným kontaktom, dotykom, bozkávaním alebo podávaním rúk, veľmi jednoducho sa dieťa môže nakaziť i v preplnených a uzavretých priestoroch – v obchodných centrách, na akciách pre deti a pod. „Vírus však prežíva i na povrchu predmetov, ako sú hračky, oblečenie či pracovný stôl. Navyše bábätká môžu ochorieť aj od svojho staršieho súrodenca. Na koži RS vírus prežíva 20 minút, na povrchu kuchynskej linky až 6 hodín. Človek s dobre fungujúcou imunitou vylučuje RS vírus ešte 7 dní potom, ako infekciu prekonal,“ vysvetľuje možnosti infikovania RSV uznávaná odborníčka.

Po infikovaní môžu byť príznaky RSV infekcie podľa slov dr. Orosovej spočiatku podobné, aké bývajú pri bežnom prechladnutí: horúčka, nádcha, podráždenosť dieťatka, nechutenstvo. “Ak sa však infekcia rozšíri do pľúc, stav sa výrazne zhorší a na dieťati možno pozorovať silnejší a častejší kašeľ, kýchanie, dýchacie ťažkosti, vrátane dýchavice (pískavý zvuk pri dýchaní) a zrýchleného dychu, lapanie po dychu, modré pery alebo končeky prstov, dehydratáciu, výraznú podráždenosť alebo, naopak, apatiu, dieťatko sa zadýcha pri dojčení, môže sa odťahovať od prsníka, alebo prestáva piť z fľaše, pretože nestačí s dychom,“ opisuje závažnosť vzniknutého stavu po nakazení vírusom špecialistka.

Dr. Orosová zároveň odporúča ihneď po tom, ako rodičia spozorujú prvé príznaky ochorenia, je nutné aby kontaktovali lekára. Zdôrazňuje, že ak by to neurobili, stav dieťaťa sa začne zhoršovať, pretože sa infekcia začne šíriť do pľúc. Dieťa môže dostať horúčku, dýchanie sa výrazne sťaží, môže sa objaviť počuteľné pískanie či kašeľ, známky srdcového zlyhávania. Dodáva, že deti, ktoré patria do niektorej z rizikových skupín, nezriedka končia na jednotke intenzívnej starostlivosti a kyslíkovej liečbe, niekedy znovu na umelej pľúcnej ventilácii, ba dokonca môže ochorenie skončiť i smrťou dieťaťa. „V takýchto prípadoch je liečba mimoriadne náročná. Navyše neexistuje kauzálna liečba RSV infekcie ( pozn. liečba zameraná na príčinu ochorenia ). Antibiotiká nie sú účinne, keďže ide o vírusovú infekciu. Dôraz preto dávame na prevenciu,“ upozorňuje doktorka s dôrazom na viacero preventívnych opatrení, ktoré ochránia zdravie a životy detí.

Na to, aby rodič maximalizoval ochranu svojho dieťaťa, najmä, ak ide o dieťa, ktoré patrí do niektorej z rizikových skupín, je podľa dr. Orosovej nutné:

  • dodržiavať zásady hygieny pri kontakte s dieťaťom (skôr, ako sa ho budete dotýkať, umyte si ruky mydlom a teplou vodou alebo si ich opláchnite dezinfekčným roztokom);
  • ak ste prechladnutí alebo máte horúčku, namiesto bozkávania svoje dieťatko láskyplne objímajte;
  • nedovoľte ľuďom s príznakmi prechladnutia alebo horúčkou kontakt s vaším dieťaťom;
  • neohrozujte dieťa fajčením, rozhodne zakážte fajčenie komukoľvek vo vašom byte;
  • vyvarovať sa miestam s veľkým počtom ľudí a klimatizáciou (nákupné centrá, masové aktivity pre rodiny s deťmi).
  • Predčasne narodenému dieťaťu s chronickým pľúcnym ochorením väčšinou neodporúčam skoré zaradenie do kolektívu pre vysoké riziko infekcie dýchacích orgánov.
  • Nie je vhodné ani navštevovanie nákupných či materských centier.

Pokiaľ sa dieťaťu výborne darí prvé 3 roky, nebýva choré, môže sa zvážiť nástup do kolektívneho zariadenia. Rodičov lekári upozorňujú na to, že do dvoch rokov veku ich dieťaťa nie je vhodné cestovať s ním lietadlom alebo absolvovať pobyt vo vysokohorskom prostredí, pretože je tam v ovzduší nižšia koncentrácia kyslíka a mohlo by im to spôsobiť problémy.

„U všetkých detí a zvlášť tých, ktoré už majú niektorú závažnú diagnózu platí, že je to rodič, kto je s ním vo veľmi úzkom kontakte a preto by mal o to dôslednejšie dodržiavať hygienické opatrenia,“ dodáva na záver pneumologička.

Celý rozhovor s dr. Jaroslavou Orosovou st. dostupný na: https://www.malicek.sk/opytali-sme-sa-za-vas/rs-virus-od-a-po-z

Všetky detailné informácie nájdete aj na stránke: www.rsvirus.sk

(mal)