Driblovali sme za nádych predčasniatok

Driblovali sme za nádych predčasniatok

  • 23.06.2023

Bohatý športový program, ktorého atmosféra bola podčiarknutá pomocou bábätkám do dlane, neprekazilo ani počasie. Na podujatí #DriblujZaNádych, ktoré sa uskutočnilo v spolupráci so Slovenskou basketbalovou asociáciou 3x3 Slovak Basket a za finančnej pomoci Nadácie ZSE a SPP, sa zúčastnilo vyše sto rodín so zastúpením súťažiacich od jedného roka až po mladých dospelých. Ani jeden zo súťažiacich neodišiel bez odmeny a navyše každé dieťa bolo tým, kto sa spolupodieľal na pomoci našim malíčkom v nemocniciach. Zbierka na nákup dýchacích prístrojov do nemocníc, ktorá bola podujatím odštartovaná, tak začína na sume takmer 1 000 eur.

V našich farbách

Každý, kto 9. júna, symbolicky v deň 12. narodenín OZ malíček, prechádzal námestím pri OC Eurovea, videl záplavu purpurovo-magentovej farby, čo je farba predčasniatok a zároveň nášho združenia. Desať stanovíšť pripravených na súťažiacich a desiatky dobrovoľníkov v tričkách s logom malíček čakali na všetkých, ktorí chceli pridať ruku pomoci predčasne narodeným bábätkám, ktoré na tento svet prichádzajú s nezrelými pľúcami a v prvých dňoch či týždňoch im v tejto životne dôležitej funkcii pomáhajú prístroje.

Práve na ich nákup smeroval výťažok podujatia. Na tento výťažok nadväzuje aj verejná zbierka Dýchať nie je maličkosť, ktorú symbolicky basketbalové súťaže odštartovali.

#Nádych ako hlavný motív

Veľmi obľúbená aktivita medzi najmenšími boli bublifukové stanovištia, staršie detičky si vyskúšali chytanie rybičiek, ale aj driblovanie a hádzanie na basketbalový kôš. Väčšia dávka trpezlivosti bola potrebná pri stanovišti, kde bolo potrebné prejsť z bodu A do bodu B a preniesť softtenisovú loptičku na rakete tak, aby loptička nespadla.

Veľkú kapacitu pľúc súťažiacich sme otestovali fúkaním balónov, kde však bola potrebná pomoc, použili pumpy na balóny. Rodičia si mohli taktiež vyskúšať, aké je prebaľovanie predčasniatka, háčkovanie či štrikovanie tzv. "háčkovín", ktoré v rámci projektu Pomáhame srdcom pravidelne venujeme na oddelenia do inkubátorov k predčasniatkam. Kyslíková dráha, dýchaj za malíčka či skok do života boli taktiež obľúbené disciplíny a veľkú radosť mali aj zdravotne znevýhodnené detičky, nakoľko aktivity boli upravené tak, aby sa mohli zúčastniť všetky deti bez akýchkoľvek obmedzení.

Všetci na stupienku víťazov

Každé zúčastnené dieťa si po nazbieraní pečiatok za všetky splnené úlohy vyzdvihlo svoj diplom, odmenu v podobe hekisovej handmade loptičky, medovníkovú medailu malíček, cukríky od Nestlé a malíčkovské predmety. Každý odchádzal okrem odmeny aj s úsmevom na tvári i hrejivým pocitom na srdci, že všetci svojou účasťou pomohli malinkým bábätkám do dlane.

Podujatie sme realizovali vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE a Nadácie SPP, partnerom podujatia bol org. 3x3 Slovak Basket, spol. Nestlé, Eurovea a Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP).

Myšlienku pomoci predčasniatkam môžete naďalej podporiť prostredníctvom verejnej zbierky s názvom "Dýchať nie je maličkosť" . Táto zbierka podlieha všetkým zákonným náležitostiam stanovených Ministerstvom vnútra SR a je zapísaná v IS Registri zbierok pod registračným číslom: 000-2023-031639.

Ďakujeme, že spoločne s Vami meníme svet predčasne narodených detí.

Vyberáme z Vašich reakcií, aké dojmy a pocit si z podujatia odnášali naši dobrovoľníci a dobrovoľníčky:

  • "Fantastický. Ďakujem za krásny zážitok umocnený myšlienkou pomáhať tým najmenším z najmenších."
  • "Super, neľutujem, že som bola, čo i len jeden detský úsmev ma presvedčil o tom, akú skvelú vec robíme, takže aj nabudúce :)"
  • "Skvelý. Naozaj som bola veľmi milo prekvapená. Keďže mám skúsenosti s organizáciou podobných podujatí, najmä teda športových, veľmi oceňujem a záujem o nás dobrovoľníkov. Ešte som sa nestretla s takým milým prístupom a nechýbalo nám absolútne nič. Taktiež sa mi páčil výber aktivít pre detičky a verím, že aj im."
  • "Za mňa najlepšia akcia (zúčastnila som sa už viacerých tohto typu, len cez iné organizácie) aj po organizačnej a komunikačnej stránke, aj z hľadiska tímu, aj z hľadiska priebehu. Bolo to skvelé a rada sa zúčastním aj ďalšej. Len tak ďalej!"
  • "Krásna akcia, úžasne ste sa o nás starali, vďaka tejto akcii som spoznala organizáciu Malíček :) ."

NAPÍSALI O NÁS:

Ahoj MAMA: Podujatie Dribluj za nádych podporí predčasniatka

ZDRAVIE lekarne.sk: Podujatie Dribluj za nádych podporí predčasne narodené deti

TASR teraz.sk: Dribluj za nádych podporí predčasniatka

3x3 Slovakia Basketball: Dribluj za nádych

Eurovea.sk: Podujatie Dribluj za nádych

MAMA a JA: Basketbalom za prvý nádych

„Nahliadnite“ do atmosféry tohto skvelého podujatia prostredníctvom fotografií, za ktoré ďakujeme p. Štefanovi Anderkovi (fotografie boli zverejnené so súhlasom účastníčok a účastníkov podujatia)

Text: V. Kmetóny Gazdová a K. Takácsová