Tí najmenší oslávia svoj najväčší sviatok

Tí najmenší oslávia svoj najväčší sviatok

  • 10.11.2023

17. november je tu už presne o týždeň a v prípade rodín predčasne narodených detí a oddelení, kde začína ich život, to znamená najväčší sviatok v roku - Svetový deň predčasne narodených detí 2023 (ďalej Svetový deň). OZ malíček, ktoré sa už 13. rok venuje pomoci a podpore predčasne narodených detí a ich rodinám na Slovensku, aj tento rok organizuje podujatia pri príležitosti purpurového sviatku, sviatku predčasniatok. Záštitu nad našimi aktivitami prevzala prezidentka SR pani Zuzana Čaputová.

Stalo sa už tradíciou, že sa OZ malíček od svojho vzniku každoročne zapája do celosvetového zvýšenia povedomia o problematike predčasných pôrodov a detí narodených pred termínom a zároveň tým vyjadruje podporu a spolupatričnosť rodinám s predčasniatkami. „Predčasný pôrod predstavuje závažné riziká, kedy na svet prichádzajú krehké bábätká, doslova bojujúce o svoje zdravie a budúcnosť. Ich štart do života sa veľmi líši od donosených bábätiek a kým sa dostanú do náruče svojich rodičov, musia prejsť dlhú a náročnú cestu v nemocnici. Naše združenie preto sprevádza rodičov predčasniatok počas ich hospitalizácie, podporuje nemocnice materiálne, aby sme prispievali k zlepšeniu podmienok bábätiek ´do dlane´ a realizuje projekty, ktoré pomáhajú týmto deťom a ich rodinám,“ uviedla Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček.

Súčasťou Svetového dňa budú aj tento rok čiastkové aktivity ako Purpurová výzva #NašeSrdciaSúPurpurové, podpora rodičov predčasniatok v nemocniciach v podobe odkazov, odovzdané balíčky a darčeky do nemocníc, ale i našim členom, jesenné vydanie časopisu malíček venovaného Svetovému dňu, ale aj celosvetová iniciatíva EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants), ku ktorej sa aj tento rok pripájame. Tento rok v nej upozorňujeme opätovne na blízkosť rodiča a predčasne narodeného dieťatka od prvého momentu. Neoddeliteľnou súčasťou osláv Svetového dňa býva aj odovzdávanie ocenení Purpurové srdce, kedy vyzdvihujeme a ďakujeme za prácu osobnostiam z oblasti neonatológie a zo „sveta“ predčasniatok, ktorí robia svet predčasne narodených detí lepší, krajší, kvalitnejší a zdravší.

Tohtoročné novembrové akcie budú sprevádzané aj tradičným purpurovým nasvecovaním dominánt, opätovne v režime zapájania väčšieho počtu samospráv. Tento rok sa za Slovensko k svetovým metropolám ako je Big Ben v Londýne, Eiffelova veža v Paríži či Opera House v Sydney, pripoja Prezidentský palác v Bratislave a takmer dve desiatky dominánt v našich ďalších slovenských samosprávach.

Veríme, že aj tento rok pripravené aktivity pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí sa budú tešiť záujmu, symbolicky spoja rodiny, zdravotníkov a všetkých priateľov, v srdciach ktorých je najmenšími nôžkami zanechaná tá najväčšia stopa.

Podporiť predčasne narodené deti a ich rodiny môžete aj kliknutím na nasledúci odkaz: https://malicek.darujme.sk/dobrovolny-prispevok/

Ďakujeme!