Prvý deň detí malíčkov

Prvý deň detí malíčkov

  • 01.06.2024

Dvadsiatimštyrom neonatologickým oddeleniam vrátane šiestich slovenských perinatologických centier sme z OZ malíček v týchto dňoch zaslali či osobne odovzdali balíky s prekvapením pre bábätká do dlane a ich rodičov. Pre malinkých hospitalizovaných pacientov na týchto oddeleniach putovalo vyše 450 ks darčekov k ich prvému Medzinárodnému dňu detí s cieľom obohatiť, spríjemniť a potešiť srdcia rodičov predčasne narodených a rizikových novorodencov, ktorí svoj prvý detský sviatok strávia ešte v nemocnici.

„Až príbeh môjho dieťaťa mi ukázal, čo dokáže láska a aký rozmer vedia mať nádej, sila a odhodlanie bojovať.“ (Veronika, mama predčasniatka narodeného v 27. týždni tehotenstva)

Láska k deťom má toľko podôb, koľko hviezd sa rozjasní na tmavej oblohe. Každá táto hviezdička je symbolicky odrazom reálneho detského príbehu, ktorého súčasťou je milujúca mama, otec. Pre rodičov je práve to ich vytúžené a milované dieťatko ich život, stredobod ich vesmíru, zmysel každého dňa. Nie každý má však túto cestu rodičovstva priamočiaru, v prípade každého 13. páru na Slovensku býva kľukatá, cestu, ktorá je súčasťou „sveta“ predčasne narodených detí a ich rodičov.

OZ malíček prichádza v deň celosvetovo venovaného deťom, s vyše 450 balíčkami, aby symbolicky potešil predčasniatka v nemocniciach. Cieľom týchto darčekov je aj spríjemniť chvíle rodičom hospitalizovaných detí. Ich obsahom je kniha Bol raz jeden malíček, handmade háčkované hračky v podobe sovičiek a chobotničiek, vyrábaných vďaka grantu od Nadačného fondu Telekom. Celý balíček dotvára milé prianie v podobe gratulačnej kartičky. Súčasťou „zásielky“ do nemocníc je aj nové, jarné vydanie časopisu Malíček v náklade takmer 1000 ks, v ktorom rodičia nájdu cenné informácie, rozhovory s odborníkmi i povzbudivé príbehy.

Ako sa zvykne hovoriť, návšteva je formou úcty, prejav priateľstva i radosti zo spoločných chvíľ a práve takéto dni sú príležitosťou stretnúť sa s malými bojovníkmi v nemocniciach, ich rodičmi, ale aj zdravotníkmi, ktorým ďakujeme za ruku spolupráce a že máme dvere na ich oddeleniach otvorené,“ povedala pri osobnom odovzdaní balíčkov Ľubica Kaiserová, predsedníčka združenia. Ako dodala, cieľom združenia je byť aj v osobnom kontakte s oddeleniami, aby pomoc OZ bola adresná a odzrkadľovala reálne potreby jednotlivých pracovísk. Okrem darčekov pri príležitosti sviatkov a medzinárodných dní venuje pravidelne združenie na oddelenia materiálnu pomoc s cieľom zlepšiť štart do života hospitalizovaných bábätiek a ich rodičov.

Pri príležitosti MDD prajeme všetkým – malým i starším deťom hlavne veľa zdravia, šťastia, lásky a čo najviac splnených snov. A ich rodičom prajeme veľa radosti z ich ratolestí a veľa dôvodov a príležitostí na úsmev.

... a nech je deň detí pre naše rodiny každým dňom