Spoločne za #nádych

Spoločne za #nádych

  • 13.06.2024

Dýchanie – pre nás tak prirodzené, ale pre predčasne narodené deti je chvíľa samostatného nádychu mimoriadne významná. Predčasniatka prichádzajú na tento svet s nezrelými pľúcami a v prvých dňoch či týždňoch im v tejto životne dôležitej funkcii pomáhajú prístroje. K ich nádychu im pomáhame spoločne a to verejnou zbierkou, ktorej výťažok sme po prvom roku zbierky využili na zakúpenie dýchacích okruhov k prístrojom na podporu dýchania do jedenástich slovenských nemocníc. A pokračujeme ďalej, verejná zbierka sa symbolicky preklápa do ďalšieho roka opäť podujatím, ktorým sme všetko vlani odštartovali - #Dribluj za nádych.

Nezrelosť predčasne narodených detí sa spája aj s ich neúplne vyvinutými pľúcami, ktorým väčšine z nich pomáhajú po predčasnom pôrode prístroje. Prvý nádych nie je pre predčasniatka samozrejmosť a dýchanie pre tieto deti nie je maličkosť,“ uviedla k dýchaniu predčasne narodených detí MUDr. Zuzana Vojteková, primárka oddelenia neonatológie v prešovskom perinatologickom centre. Ako dodala, oddelenie tento „dar“ z verejnej zbierky veľmi oceňuje: „Ďakujeme Malíčku za dlhoročnú a hlavne cielenú pomoc. Podporné dýchacie prístroje pomôžu bábätkám, aby ich dýchanie bolo prirodzenejšie, komfortnejšie, aby na nádych nezabúdali a aby ich cesta za samostatným dýchaním bola čo najkratšia.“

Prešovská perinatológia bola jedným z jedenástich slovenských oddelení, ktorým sme výťažok z verejnej zbierky v hodnote vyše 11 000 eur v podobe okruhov k dýchacím prístrojom pre hospitalizované bábätká, v týchto dňoch odovzdali,“ uviedla Ľubica Kaiserová, predsedníčka združenia (na foto zľava), ktorá zároveň poďakovala všetkým za podporu zbierky a tejto myšlienky.

Pomôcť v štarte týchto bábätiek do života môžeme spoločne aj ďalej. Verejná zbierka, ktorú OZ malíček spustilo symbolicky, počas sérii podujatí s 3x3 Basket so sprievodnou akciou Dribluj za Nádych, pokračuje ďalej. Pripojte sa spoločne s Vašimi deťmi a priateľmi dňa 17. júna od 14:00 h do 18:00 h v Bratislave na námestí pri Eurovei k športovo – zábavnému podujatiu. Čaká Vás bohatý športový program, ktorého atmosféra bude podčiarknutá pomocou bábätkám do dlane. Ani jeden súťažiaci neodíde bez odmeny, navyše každé dieťa bude tým, kto pomôže našim malíčkom v nemocniciach. Na malých i veľkých súťažiacich sú pripravené viaceré disciplíny, ktorých spoločným menovateľom je nádych.

Výťažok tejto verejnej zbierky použijeme ďalej na nákup príslušenstva a dýchacích prístrojov pre predčasne narodené deti do nemocníc. Práve na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre novorodencov začínajú tieto bábätká svoj štart do života.

Pomôžme im spoločne dobre začať a "nadýchnuť" sa na ich cestu života.

Verejná zbierka s názvom "Dýchať nie je maličkosť 2024" podlieha všetkým zákonným náležitostiam stanovených Ministerstvom vnútra SR a je zapísaná v IS Registri zbierok pod registračným číslom: 000-2024-030742.