Prvá fotka bábätka v nemocniciach

Prvá fotka bábätka v nemocniciach

  • 06.12.2023

K oddeleniam, ktoré sa pridali k nášmu prvému a zároveň najúspešnejšiemu projektu Prvá fotka bábätka, sa odteraz radia aj tri ďalšie, a to trnavská, nitrianska a košická neonatológia. Minitlačiareň, podkladové papieriky a fotopapieriky dostáva aktuálne 15 nemocníc na Slovensku, v ktorých sa takto odovzdá vyše 1 000 ks fotografií s povzbudivým nápisom: „Gratulujeme, narodil sa vám bojovník!“

OZ malíček prišiel v roku 2015 s projektom Prvá fotka bábätka s cieľom zblížiť rodičov s ich dieťatkom a byť ich prvým kontaktom na diaľku vo chvíľach dočasného odlúčenia. „Kartička s fotkou ich bábätka, ktorú mamy na pooperačnom oddelení dostávajú z rúk ošetrujúcich doktorov ich bábätka spolu so základnými informáciami o svojom bojovníkovi, im pomáha prekonať náročné chvíle po predčasnom pôrode. Táto fotografia navyše zmierňuje pocit odlúčenia a zhmotňuje chvíle počiatkov materstva, kým zdravotný stav dovolí mamičke ísť za jej dieťatkom osobne,“ približuje filozofiu projektu predsedníčka združenia Ľubica Kaiserová.

Skúsenosti rodičov od začiatku fungovania tejto praxe na oddeleniach sú, podľa jej slov, mimoriadne pozitívne, keďže prostredníctvom neho sa v prenesenom význame rodičom posiela aj sila, viera, nádej a odhodlanie bojovať v náročných prvých chvíľach po predčasnom pôrode a v prípade mám pomáhajú aj v podpore mliekotvorby, ktorá je u predčasne narodených detí mimoriadne dôležitá. „Fotografiu mám odloženú do dnes, keďže prvé dni po pôrode som aj ja ležala na JISke a nemohla som ísť k inkubátoru, kde môj Peťko bojoval o život, tak má táto fotka držala nad vodou,“ hovorí mama Patrícia.

Každý rok sa prostredníctvom oddelení v slovenských nemocniciach odovzdá rodičom vyše 1 000 ks fotiek v 15 nemocniciach na Slovensku. Tento projekt je úspešne zavedený vo všetkých šiestich perinatologických centrách na Slovensku. V Bratislave, Nových Zámkoch, Banskej Bystrici, Prešove, Košiciach i v Martine. Okrem perinatologických centier projekt funguje aj na štyroch neonatológiach: v Humennom, Poprade, v Trenčíne, na Kramároch a od teraz aj v Trnave, Nitre a Košice UNLP, Trieda SNP.

Tisícke párov rodičov tak každý rok lekári a lekárky spolu s prvou informáciou o bábätku prinášajú aj niečo, čo si väčšina z nich uchová po celý život - neoceniteľnú pamiatku na prvé hodiny života ich bojovníka. Kartička obsahuje okrem fotky a nápisu Gratulujeme, narodil sa vám bojovník, aj týždeň, v ktorom sa dieťatko narodilo, pôrodnú váhu predčasne narodeného bábätka, z ktorých mnoho nedosahuje ani 1 000 g, a dĺžku novorodenca. Projekt sa realizuje vďaka podpore spoločností Pampers a ročne sa na ňu vynaloží v priemere 2 - 3 000 eur.